Europski tjedan smanjenja otpada - Održivo gospodarenje otpadom

Autor: Željka Zagorac, 8. 3. 2021.

Smeće je sve ono što odbacujemo - papir, staklo, plastiku, metal, odjeću, otpatke od hrane - jer nam više ne treba.
Bacimo li ga u istu kantu ono nema nikakvu vrijednost.
Smeće postaje otpad kad ga odvajamo. Tako ga prerađujemo i koristimo u proizvodnji novih proizvoda odnosno recikliramo. U školi odvajamo papir, plastiku, staklo, baterije.
Povodom Europskog tjedna smanjenja otpada, a u suradnji sa Socijalnom zadrugom Humana Nova u školi je postavljen spremnik i za tekstilni otpad. Kao ekoškola moramo se zalagati za prestanak stvaranja bilo koje vrste otpada pa tako i tekstilnog otpada. Važno je upoznati mogućnost ponovne uporabe tekstila i njegovog recikliranja.
U spremnik možete odlagati odjeću koja vam je premala, prevelika ili vam iz bilo kojeg drugog razloga više nije zanimljiva i ne nosite je.
Napravite s roditeljima proljetno čišćenje. Ormari će prodisati, nekoga ćete usrećiti s njemu novim komadom odjeće, a Zemlji ćete pomoći u očuvanju njenih resursa.