preskoči na sadržaj

Osnovna škola Borovje Zagreb

Vijesti

Letak za roditelje - savjeti za djecu

Autor: Ratko Bakota, 4. 1. 2021.

KAKO SE DRŽATI? 

Dragi roditelji, 

S posljednjim danima 2020. i prvim satima 2021., a u specifičnim i izazovnim  trenutcima, zaželjeli smo jedni drugima mir, sreću, zdravlje, zagrljaje, ljudsku blizinu,  stabilnost, predvidivost i neka bolja vremena ispred nas. Osjećajući neizvjesnost i zbog  proživljenih potresa i zbog epidemiološke situacije različito se nosimo sa svakodnevnicom. I to  je u redu. Neki od nas su se mobilizirali i imaju potrebu djelovati. Neki su se povukli u sebe i  traže mir te sigurnost. Neki danima osjećaju napetost i grč u tijelu, neki paraliziranost i  beznađe. Neki traže tračak pozitive u svijetu oko nas, drugi daju podršku bližnjima oko sebe.  Različiti smo i različite su nam i načini i mogućnosti nošenja sa stresnim i traumatskim  događajima. Ono što nam je zajedničko jest da trebamo jedni druge. I naše ranjive skupine  (djeca, stariji) trebaju nas. I da ćemo, razvijajući osjećaje povezanosti, prebroditi sve ovo što  nam se događa. Za vas smo na raspolaganju telefonskim savjetovanjem i savjetovanjem putem  e maila. 

U nastavku teksta pokušat ćemo s vama podijeliti neke korisne strategije koje možete  primijeniti u razgovoru s djecom u kontekstu cjelokupne situacije. 

Imajte na umu da je djeci potrebna rutina za osjećaj sigurnosti, pa pokušajte što je više moguće držati se ustaljenog reda. 

Pokušajte ostati smireni čak i kad se tako ne osjećate te smanjiti izloženost slikama i  vijestima o uznemirujućim događajima 

Potaknite ih da nacrtaju sliku ili organizirajte neku zajedničku kreativnu aktivnost Pokažite suosjećanje i razumijevanje (npr. riječima „vidim/razumijem kako  razmišljaš“, „prepoznajem otkud dolaze ti osjećaji“, „mislim da mogu pogoditi o čemu  razmišljaš“) 

Potaknite razgovore o nečemu što vole, o nečemu pozitivnom što vas se dojmilo,  koristite humor za ublažavanje napetosti 

Pustite da pričaju bez prekidanja 

Pokušajte razumjeti njihovu perspektivu (razumijevanje koje dobijemo od nama  važnih osoba je često bitnije od djelovanja)  

Ukoliko je dijete svadljivo, razdražljivo ili sklono ispadima pokušajte umjesto na  ponašanje naglasak staviti na moguće rješenje, to jest osjećaje u pozadini

Upitajte ga što mu u tom trenutku može pomoći 

Šetajte, krećite se zajedno i budite koliko god je moguće fizički blizu I na kraju, pobrinite se za vaše mentalno zdravlje. Ako se osjećate beznadno, napeto,  prazno ili nemoćno ti će se osjećaji prenijeti i na djecu. Potražite podršku od ljudi koji  su utrenirani upravo za takve situacije. Dodatne informacije kome se obratiti možete  dobiti od obiteljskog liječnika, pedagoških djelatnika u školi, pozivom na Hrabri  telefon, u Društvenom centru Borovje (nekadašnja Dječja kuća Borovje), kod školske  liječnice, te pozivom na liniju za pružanje psihološke pomoći građanima Nastavnog  zavoda „dr. Andija Štampar“. 

Zajedno smo jači! 

Stručni tim OŠ Borovje 

Mr.sc. Branka Štefok Bojadžija 

Ivana Šafran Tunjić, prof. 

Martina Mitrović, prof. 

Ivona Topal, prof. 

https://www.poliklinika-djeca.hr/ 

https://stampar.hr/en/node/3608 

https://www.facebook.com/mentalisti.stampar 

https://www.czss-zagreb.hr/obiteljski-centar

 




Brzi izbornik

ZA DAROVITE I ZNATIŽELJNE

ŠKOLSKI ČASOPIS BOR

ERASMUS+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

CMS za škole logo
Osnovna škola Borovje Zagreb / Davora Zbiljskog 7, HR-10000 Zagreb / www.os-borovje-zg.skole.hr / ured@os-borovje-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju