Potpisivanje ugovora za program produženog boravka

Autor: Željka Zagorac, 29. 8. 2021.

Objavljujemo kriteriije za uključivanje učenika prvih i drugih razreda u program produženog boravka te popis potrebne dokumentacije i termine potpisivanja.

Ugovori o uključivanju u program produženog boravka za školsku godinu 2021./2022. potpisivat će se, uz predočenje potrebne dokumentacije tijekom lipnja:

• Budući učenici prvih razreda – prilikom upisa
  • Budući učenici drugih razreda – 2.9. 2021. i 3.9. 2021. od 9 do 17 sati u matičnim učionicama 2.a i 2.b razreda, 6.9. od 8 do 17 sati u matičnim učionicama 2.a i 2.b razreda

Prema Programu javnih potreba u osnovnom odgoju i obrazovanju Grada Zagreba za 2021. g. prioritet pri uključivanju u produženi boravak imaju:

- djeca čija su oba roditelja zaposlena ili dijete/djeca zaposlenoga samohranog roditelja, koji koriste pravo na novčanu pomoć u sustavu socijalne skrbi

- djeca invalida Domovinskog rata, ako je drugi roditelj zaposlen

- djeca s teškoćama u razvoju

- djeca bez roditelja ili zanemarenoga roditeljskog staranja

- djeca koja žive u teškim zdravstvenim i socijalnim uvjetima

- djeca koja primaju dječji doplatak.

Ako se za uključivanje u produženi boravak prijavi veći broj učenika, a škola zbog ograničenih prostornih, kadrovskih i drugih organizacijskih uvjeta ne može povećati broj odgojno-obrazovnih skupina, prioritet pri uključivanju u produženi boravak škola utvrđuje na osnovi navedenih kriterija.

Osnovne škole će utvrditi pravo na olakšice u plaćanju na temelju sljedećih dokaza:

1.dokaz o prebivalištu djeteta:

uvjerenje MUP-a o prebivalištu djeteta ili pisana privola roditelja da gradska školska ustanova može sama - preko nadležnog gradskog ureda provjeriti podatak o prebivalištu djeteta u evidenciji prebivališta i boravišta građana;

2.dokazi o samohranosti roditelja:

rodni list djeteta, smrtni list za preminulog roditelja/staratelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja/staratelja ili rješenje Centra za socijalnu skrb o privremenom uzdržavanju djeteta;

3.dokaz o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnosti:

rješenje o statusu invalida Domovinskog rata s podatkom o postotku invalidnosti, odnosno rješenje o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnosti;

4.dokazi o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu:

rješenje centra za socijalnu skrb o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu.

Ako roditelj, odnosno staratelj učenika ostvaruje olakšicu po više osnova, primjenjuje se jedna olakšica koja je za roditelja najpovoljnija.

Iznos sudjelovanja roditelja/staratelja učenika u cijeni programa produženog boravka utvrđuju osnovne škole na temelju dostavljene dokumentacije, a prije potpisivanja ugovora što ga osnovna škola sklapa s roditeljem/starateljem učenika za svaku školsku godinu.

mr. sc. Branka Štefok Bojadžija